Valsts Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo ģimenēm piešķirs 10 000 latu

Valdība šodien konceptuāli atbalstīja kompensāciju izmaksu Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo tuviniekiem 10 000 latu apmērā un cietušajiem – 5000 latu apmērā.

Tāpat bojāgājušo ugunsdzēsēju tuviniekiem valdība izmaksās kompensāciju 50 000 latu apmērā, bet cietušajiem ugunsdzēsējiem līdz 5000.

Valdība šodien atbalstīja apropriācijas jeb līdzekļu pārdali no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) budžeta uz līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem 15 miljonu latu apmērā, lai nodrošinātu līdzekļu piešķiršanu atbalsta pasākumiem Zolitūdes traģēdijā cietušajiem.

Līdzekļi tiek pārdalīti no VARAM apakšprogrammas «Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta projekti», lai nodrošinātu līdzekļu atbalsta pasākumiem cietušajām un traģēdijas seku novēršanā iesaistītajām personām, kā arī citiem neparedzētiem izdevumiem.

Tāpat valdības lēmums paredz, ka Labklājības ministrijai nepieciešams sagatavot un iesniegt valdībā rīkojuma projektu par kompensāciju izmaksu traģēdijā cietušajām personām un bojāgājušo personu tuviniekiem.

Par līdzekļu avotu valsts budžetā jālemj Saeimai.

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (V) trešdien, 27.novembrī, sasaucis komisijas sēdi, lai lemtu par līdzekļu piešķiršanu kompensāciju izmaksai Zolitūdes traģēdijas upuru tuviniekiem un cietušajiem. Budžeta komisija operatīvi sagatavos nepieciešamo Saeimas lēmuma projektu un piedāvās parlamentam Saeimas sēdē ceturtdien apstiprināt Ministru kabineta lēmuma izpildei nepieciešamo līdzekļu pārdali.

Tikmēr «Saskaņas centra» Saeimas frakcijas deputāti plāno rosināt sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi saistībā ar traģēdiju Zolitūdē.

Ārkārtas sēdes darba kārtībā plānots iekļaut divus likumprojektus. Viens būs likums speciāli Zolitūdes traģēdijā cietušo un glābšanas darbos iesaistīto sociālajai aizsardzībai, kas paredzēs visiem cietušajiem sociālās garantijas, savukārt otrs būs grozījumi Būvniecības likumā, ar kuriem paredzēts atjaunot Valsts būvinspekcijas darbu.

Likumprojektā par Zolitūdes traģēdijā cietušo un glābšanas darbos iesaistīto sociālo aizsardzību plānots bojāgājušo piederīgajiem izmaksāt vienreizēju pabalstu 50 000 latu apjomā, aģentūru LETA informēja SC. Savukārt glābšanas darbu dalībniekiem, kā arī traģēdijā cietušajiem, kas guvuši sakropļojumu vai citādu veselības bojājumu un kuriem noteikta invaliditāte, izmaksāt vienreizēju pabalstu no 10 000 līdz 30 000 latu atkarībā no iegūtās invaliditātes smaguma. Ja sekas nav izraisījušas invaliditāti, plānots izmaksāt kompensācijas līdz 5000 latu. Traģēdijā cietušajiem, viņu ģimenes locekļiem un glābējiem paredzēta arī rehabilitācijas pasākumu, medikamentu iegādes un veselības aprūpes pakalpojumu izdevumu kompensācija.

Zolitūdes traģēdijā glābšanas darbu dalībniekiem un viņu apgādībā esošajām personām plānots izmaksāt invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensijas, kas tiek aprēķinātas, ņemot vērā vidējo darba samaksu valstī.

Sākotnēji «Saskaņas centrs» (SC) plānoja ierosināt sasaukt šo sēdi trešdien, taču vēlāk nolemts lūgt šo sēdi sasaukt ceturtdien pēc kārtējās sēdes beigām. Par sēdes sasaukšanu vēl ir jālemj Saeimas Prezidijam.

Rīgas dome šodien ārkārtas sēdē nolēma piešķirt vienreizēju 10 000 latu pabalstu ģimenēm, kuras traģēdijā Zolitūdē zaudējušas tuvinieku, savukārt tiem, kuriem nelaimē gūto traumu dēļ būs ierobežotas darbspējas, – 5000 latu.

Domes lēmums paredz, ka 10 000 latu pēc nodokļu nomaksas vienādās daļās tiks sadalīti proporcionāli personu skaitam laulātajam ar pēcnācējiem un personai, kas realizē aizgādību pār bojāgājušās personas atsevišķi dzīvojošu nepilngadīgu bērnu. Ja bojāgājušajam pēcnācēju nav, pabalstu saņems viņa vecāki.

5000 latu pēc nodokļu nomaksas tiks izmaksāti 21.novembra traģēdijā cietušajai personai, kurai traģēdijas rezultātā radušies medicīniskajā dokumentācijā fiksēti smagi veselības traucējumi un kurai ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas lēmumu ir piešķirta I vai II invaliditātes grupa.

Tāpat nolemts, ka Rīgas dome segs bēru izdevumus, izņemot mielasta izmaksas, līdz 1000 latu apmērā.

Zolitūdes traģēdijā cietušo un viņu tuvinieku atbalstam līdz otrdienas plkst.20 saziedoti 605 000 latu, aģentūra LETA uzzināja «Ziedot.lv». Īpašais «Ziedot.lv» ziedojumu konts turpinās darboties vēl vismaz divas nedēļas, bet vēlāk plānots izveidot specializētus kontus, piemēram, cietušo izglītībai vai ārstniecībai. Kad tieši ziedojumu vākšana noslēgsies, vēl nav zināms.

Vakar «Ziedot.lv» sāka ziedojumu nodošanu 21.novembra traģēdijā cietušajiem, izmaksājot katram no 83 cietušajiem vai bojāgājušo ģimenēm pabalstu 4500 latu apmērā.

Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo bērniem «Maxima Latvija» ik mēnesi izmaksās pabalstu, kas nākamo gandrīz 18 gadu laikā kopumā būs vairāk nekā 1 086 000 latu. Pēc Rīgas domes Labklājības departamenta sniegtās informācijas, traģēdijā vecākus zaudējuši 23 bērni vecumā no trīs mēnešiem līdz 16 gadiem.

Nolūkā izveidot mehānismu, ar kura palīdzību iespējami caurskatāmi tiktu garantēta «Maxima Latvija» apņemšanās sniegt ikmēneša atbalstu bērniem, kuru vecāki gāja bojā traģēdijā Zolitūdē, ir pieņemts lēmums arī izveidot speciālu sabiedriskā labuma fondu, kas nodrošinās šīs palīdzības sniegšanu bērniem. Uzņēmums regulāri ieskaitīs palīdzības izmaksai nepieciešamās summas šajā fondā.

Fonda padomē «Maxima Latvija» aicinās iesaistīties pārstāvjus no Labklājības ministrijas, Rīgas domes, Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un dažādām sabiedriskām organizācijām. Ņemot vērā, ka fonda izveidošanai nepieciešams zināms laiks, šogad pirmie līdzekļi tiks pārskaitīti bērniem, izmantojot labdarības organizācijas «Ziedot.lv» palīdzību.

Arī sabrukušās ēkas projekta attīstītājs «Homburg» grupa domā, kā sniegt atbalstu Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo un cietušo ģimenēm. «Homburg» grupas pārstāvis Joss Frujters sarunā ar biznesa portālu «Nozare.lv» apliecināja, ka uzņēmums noteikti plāno atbalstīt traģēdijas upurus un šajā jautājumā liela loma būs arī apdrošināšanai.

«Homburg» grupa Zolitūdes traģēdijā cietušo un viņu tuvinieku atbalstam jau ziedojusi 50 000 eiro jeb 35 140 latu. Frujters sacīja, ka tas ir īstermiņa risinājums, taču tiek domāts arī par ilgtermiņa atbalstu. Konkrētākas ieceres gan uzņēmuma pārstāvis nevarēja komentēt, norādot, ka par šo jautājumu konsultējas ar Labklājības ministriju, varas iestādēm, kā arī sava loma būs apdrošinātājam. Traģēdija apdrošinātājiem radīs ilgtermiņa saistības atlīdzību jomā, prognozēja Frujters. Detalizētas nianses par apdrošināšanu «Homburg» grupas pārstāvis nesniedza, vien atzina, ka apdrošināšanā ir daudz aspektu un sarunas ar apdrošinātājiem jau ir notikušas.

Jau ziņots, ka Zolitūdē 21.novembra vakarā, iebrūkot lielveikala «Maxima» jumtam, 54 cilvēki gājuši bojā un vairāki desmiti cilvēku cietuši.